dawn
07 بهمن 1401 - 15:37

راه‌اندازی ۱۵۰ دستگاه شتاب‌نگار در دولت سیزدهم

مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی از راه‌اندازی ۱۵۰ دستگاه شتاب‌نگار در کشور طی دولت سیزدهم خبر داد و گفت:‌زمان زیادی برای دستیابی به فناوری ساخت دستگاه شتاب‌نگار نیاز است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اسماعیل فرزانگان رئیس بخش شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته و لرزه خیز تمامی ساختمان‌های بلند و مهم همچنین تاسیسات حیاتی همچون پل‌ها، نیروگاه‌ها، سدها، مجهز به دستگاه شتاب‌نگاری هستند، اظهار کرد: در کشور بسیاری از پل‌ها، ساختمان‌ها تاسیسات زیربنایی و مهم پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها مجهز به دستگاه شتاب‌نگار نیستند.

وی با یادآوری این‌که در دولت سیزدهم 150 ایستگاه شتابنگاری جدید در سراسر کشور راه اندازی شده  است، افزود: از 97 حدود 800دستگاه شتاب‌نگار جدید خریداری و تاکنون 600 دستگاه نصب شده است. در برنامه است تا در مجموع 1000 دستگاه‌ جدید و مدرن خریداری شود.

وی تصریح کرد:پیشنهاد خرید دستگاه‌های جدید شتاب‌نگار همه ساله در سرفصل بودجه‌های مرتبط با شبکه شتابنگاری تعریف می شود و یکی از احکام برنامه ششم توسعه، توسعه شبکه شتاب‌نگاری است. همچنین بر اساس بند ض ماده 14 قانون مدیریت بحران سامانه سریع زمین لرزه در کلان شهرها باید با خرید و نصب دستگاههای شتاب نگار به روز شود که این موضوع در دستور کار مرکز دارد. در همین خصوص مرکز تحقیقات توانسته هر ساله بودجه مناسب برای خرید دستگاه‌های شتاب‌نگار را از سازمان برنامه و بودجه بگیرد.

رئیس بخش شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در خصوص امکان ساخت دستگاه‌های شتاب‌نگار در داخل کشور گفت: در زمان حاضر کمپانی‌ها و کشورهای محدودی در دنیا این دستگاه‌ها را با دقت و عملکرد بالا تولید می‌کنند و هنوز زمان زیادی برای دستیابی به فناوری ساخت دستگاه‌های شتاب‌نگار نیاز است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1000936