dawn
09 آذر 1401 - 11:00

شعر و اندیشه های سعدی الهام بخش شاعران بزرگی در دنیا بود

شیراز - شهردار شیراز گفت: شعر، اندیشه و حکمت سعدی الهام بخش شاعران و نویسندگان بزرگی در سراسر جهان بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسن اسدی که از طریق پیام تصویری در آئین رونمایی از سردیس استاد سخن سعدی در شهر نانجینگ کشور چین، با اظهار قدردانی از تعهد کامل و حمایت مستمر و همه‌جانبه شهردار نانجینگ از رابطه خواهرخواندگی دو شهر به تاریخچه کلانشهر شیراز پرداخت.

شهردار شیراز با بیان اینکه این کلانشهر، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران زمین، قطب مهم علمی و دانشگاهی و پزشکی کشور است، تصریح کرد: شیراز شهر گنبدهای فیروزه‌ای برافراشته، شهر باغ‌های کهن و مساجد باشکوه است.

وی با بیان اینکه شیراز با وجود شعرای بزرگ و نام‌آوری چون حافظ و سعدی، پایتخت ادبیات ایران و از مراکز مهم ادبی جهان به شمار می‌رود، گفت: شعر و اندیشه و حکمت سعدی الهام‌بخش شاعران و نویسندگان و متفکران بزرگی در سراسر گیتی بوده و بوستان وی در زمره صد اثر ادبی برتر تمام اعصار قرار دارد.

وی با یادآوری رونمایی از تندیس نویسنده شهیر چین "سائوشچین" خالق یکی از برترین آثار ادبیات کلاسیک چین در باغ تاریخی جهان‌نمای شیراز گفت: امروز نیز شاهد برگزاری آئین رسمی رونمایی از سردیس سعدی هستیم.

اسدی خاطرنشان کرد: این تبادل فرهنگی ارزشمند در پنجاه و یکمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین دو کشور و درحالیکه مسئولان عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، با عزم و اراده راسخ درصدد تقویت و گسترش همه‌جانبه مناسبات بین دو کشور هستند، فصل جدیدی در روابط بین دو شهر را نیز رقم خواهد زد.

به اعتقاد شهردار شیراز؛ این ابتکار که به‌طور یقین باید با تبادلات فرهنگی، علمی و تجاری بیشتر بین دو شهر توأم شود، فرصتی برای پیوند عمیق‌تر مردمان دو کشور فراهم خواهد کرد.

وی با آرزوی بهروزی و کامیابی برای حضار، شهروندان کشور چین و شهر نانجینگ ابراز امیدواری کرد: با پایان بحران همه‌گیری کرونا، بزودی در شیراز، سرزمینی که زیبایی و تاریخ را پیوند داده، میزبان شما باشیم.

براساس این گزارش، دنگ ژیی قائم‌مقام شهردار نانجینگ و رمضان پرواز سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای نیز از سخنرانان این آئین بودند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 889718