dawn
24 بهمن 1401 - 17:31

غذا و پوشاک اولویت زلزله زدگان ترکیه؛ خسارت 84 میلیارد دلاری زلزله به اردوغان

رسانه‌ها‌ از نیاز ضروری زلزله زدگان جنوب ترکیه به غذا و پوشاک خبر دادند و اعلام کردند که این زلزله 84 میلیارد دلار هزینه بر دست دولت این کشور گذاشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌ها‌ روز دوشنبه از نیاز ضروری زلزله زدگان جنوب این کشور به غذا و پوشاک خبر دادند و اعلام کردند که این زلزله ۸۴ میلیارد دلار هزینه بر دست دولت این کشور گذاشته است.
روزنامه «حریت»  نوشت، پس از دو زلزله مرگبار که جنوب ترکیه را لرزاند، نیازهای اضطراری مانند غذا، پوشاک و پتو جایگزین چادر، زیرانداز، لحاف، بالش و اجاق گاز شده است.

بر اساس این گزارش، با کاهش دما به منفی درجه در شب، سرپناه و گرمایش به موضوعی جدی برای زلزله زدگانی تبدیل شده  که با کمبود مایحتاج اولیه دست و پنجه نرم می کنند.
وزارت حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در این میان مدعی شده که آماده ساخت و ساز  برای زندگی ۶۰۰۰ نفر در «آدیامان» است.

به گفته این وزارتخانه، در ورزشگاه دانشگاه «آدیامان» و ورزشگاه آدیامان اسپور خیمه‌های اسکان موقت برای بیش از ۲۰۰۰ نفر احداث شده است.

 

این زلزله هزینه هنگفتی نیز بر اقتصاد ترکیه وارد کرده است. خبرگزاری «رویترز» در این زمینه گزارش کرد که بدترین زمین لرزه تقریبا یک قرن اخیر ترکیه ممکن است ۸۴.۱ میلیارد دلار برای آنکارا هزینه داشته باشد، در حالی که یک مقام دولتی این رقم را بیش از ۵۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

کارشناسان به خطر فزاینده شیوع بیماری‌های واگیردار در مناطق زلزله زده در منطقه جنوب شرقی ترکیه که حدود ۱۳ میلیون نفر در آن ساکن هستند، اشاره کرده‌اند.

وبگاه «دووار» در مطلبی نوشت، عدم دسترسی منظم به مواد غذایی، محصولات بهداشتی، سرویس‌های دستشویی، جمع‌آوری زباله و امکانات بهداشتی خطر شیوع بیماری‌های واگیر را در ۱۰ استان آسیب‌دیده از زلزله موجب شده است. بخش پزشکی استانبول از وزارت بهداشت ترکیه خواسته که واحدهای مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای ارائه خدمات ضروری در مناطق زلزله زده ایجاد کند تا از خطر بیماری‌های مسری که می توانند بین بازماندگان سرایت کنند، جلوگیری شود (جزئیات بیشتر).

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1036503